Jaki system alarmowy do mieszkania wybrać?

Każdy w mieszkaniu posiada różne wartościowe przedmioty, które wymagają ochrony przed przebiegłymi złodziejami. Mogą to być zarówno cenne, rodzinne pamiątki, drogocenne obrazy, rzeźby czy drogi sprzęt elektroniczny. W celu zabezpieczenia tych przedmiotów, dużo ludzi decyduje się na założenie systemu alarmowego (zobacz naszą ofertę tutaj). Jaki jednak będzie najlepszy do naszego mieszkania?

Jak działają systemy alarmowe?

Czujniki wykrywają usilną próbę wtargnięcia do naszego mieszkania. Jakakolwiek ingerencja w system alarmowy (zakrycie czujników czy próba naruszenia systemu alarmowego) zostanie wykryta, a alarm zostanie załączony. Profesjonalny system alarmowy powinien posiadać również własne źródło zasilania awaryjnego. Wtedy w razie braku energii pozwoli to na działanie systemu przez godzinę lub dłużej.

Jak wybrać system alarmowy?

Najpierw należy zadać sobie pytanie w jakim celu chcemy zabezpieczyć nasze mieszkanie. Jeżeli zależy nam na ogólnym zabezpieczeniu mieszkania przed wtargnięciem osób nieupoważnionych, wystarczą już dwie czujki, które wykryją złodzieja na wejściu oraz w miejscu najbardziej narażonym na grabież. Do wyboru mamy czujniki, które obejmują swoim zasięgiem całe pomieszczenie lub jedynie wyznaczoną linię. Najlepszym rozwiązaniem jest tzw. SSWiN (system sygnalizacji włamania i napadu). Załączy się on już przy próbie usilnego otwarcia drzwi, okna, a nie tylko w momencie ich otwarcia. Do wyboru mamy urządzenia w trybie pracy bezprzewodowym lub przewodowym.

System bezprzewodowy

W tym systemie nie ma żadnego skomplikowanego okablowania, dlatego jego montaż jest szybki i prosty. Taki system od dobrego producenta nie jest gorszy jakościowo od tych przewodowych. Ma on zdecydowaną przewagę logistyczną. Wszystkie jego elementy pracują na baterie, co jest największym minusem tego rozwiązania, gdyż musimy pamiętać o ich regularnej wymianie.

System przewodowy

W tym systemie, wszystkie jego elementy muszą połączone być kablami, które rozmieszczone są w pomieszczeniach. W tym przypadku nie musimy wymieniać żadnych baterii, więc koszty konserwacji są minimalne. Wymaga on jednak dokładnego i przemyślanego projektu, dlatego jest on lepszym rozwiązaniem do domu, niż mieszkania pod względem logistycznym. Należy mieć również świadomość, że jest to system, który służyć nam będzie długie lata.