Ile kosztuje zamontowanie kamery w domu?

System dozoru elektronicznego złożony z kamer jest coraz powszechniej stosowaną formą ochrony domu. Ciągły monitoring zwiększa bezpieczeństwo domowników, jak i samej nieruchomości. W razie włamania wzrasta szansa na wykrycie sprawców rabunku. Przed założeniem takiego systemu warto wykonać dogłębną analizę finansową całego przedsięwzięcia. Sprawdźmy, ile kosztuje zamontowanie kamery w domu?

JAKIE RZECZY MAJĄ WPŁYW NA CENĘ DOMOWEGO MONITORINGU?

Przewody – to niezbędny element każdego dozorującego systemu video

Pierwszym etapem w projektowaniu i budowaniu dowolnego monitoringu jest instalacja podstawowego okablowania, które zostanie ukryte w ścianach budynku. Cena pokrycia domu nićmi przewodów systemu monitorującego w dużej mierze zależy m.in. od:

  • rozpiętości i st. zaawansowania systemu;
  • jakości użytych przewodów, np. przewody ekranowane typu skrętka;
  • przebiegu infrastruktury (bardzo często montaż kamer wrocław i ułożenia pod nie przewodów wymaga skłucia tynków wewnętrznych budynku pod wykonanie linii zasilających i sygnałowych, chyba że zdecydujemy się na rozwiązanie całkowicie bezprzewodowe).

Kupno kamer, a cena zastosowanego okablowania, z czym to się wiąże?

Obecne ceny przeprowadzenia metra bieżącego przewodu w ścianach mieszczą się między 10 zł a 40 złotych. Do tego musimy jeszcze doliczyć koszt instalacji uchwytów ściennych i pozostałych części systemu. Najtańsze uchwyty stabilizującego kamerę możemy kupić od 10 zł za sztukę. Kolejno komponenty szkieletowe, jak i kabli transmisyjnych instalowanych w specjalnych korytach zabezpieczających, maskownicach, rurkach PCV, ich cena pasuje się na poziomie od 20 zł za pojedynczą część.

Po ułożeniu sieci całego okablowania strukturalnego przychodzi czas na dobranie składowych komponentów monitoringu. Są nimi m.in. rejestrator, kamery video, ewentualnie inne dodatki, np. adaptery Wi-Fi.

Rejestrator video: Urządzenie wyposażone w dysk HDD/ SSD, na którym zapisywany jest zgromadzony materiał video. Koszt instalacji nieodzownego komponentu w przydomowej sieci (nie mylić z telewizją przemysłową CCTV) oscyluje w kwocie od 100 do nawet 4000 zł. Samo wykonanie wstępnej konfiguracji rejestratora i podglądu treści video na telefonie pochłania kolejno: 100- 200 zł z budżetu projektu.

Co ma znaczący wpływ na montaż kamer?

Koszt zakupu pojedynczego urządzenia uwarunkowany jest przede wszystkim od kilku czynników:

  • liczby kamer zamontowanych na obszarze obiektu,
  • sposobu rozmieszczenia, umiejscowienia osprzętu,
  • wyboru kanału transmisji danych: analogowy (AHD) bądź cyfrowy (High Definition Composite Video Interface – umożliwia transmisję wysokiej jakości obrazu na duże odległości przy zachowaniu niskich kosztów całości).
  • rodzaj kamery – obrotowa czy statyczna AHD (Analog High Definition) / IP (podpinana do domowej sieci bezprzewodowej). Sieć tego pokroju głównie korzysta z kabla koncentrycznym o podtypie RG59, który umożliwia nadawanie sygnału w odległości do 500 metrów od źródła obrazu.
  • zastosowana optyka: chodzi o to, czy dany egzemplarz jest wspomagany technologią podczerwieni (IR wykrywającej ciepło emitowane przez ludzkie ciało).

Istnieją jeszcze inne techniki nadawania obrazu video na odległość tj.: HD-SDI, HD-TVI, HD-SDI, HD-CVI – o nich napisaliśmy więcej we wpisie zamieszczonym pod tym adresem: PROSZĘ PODAĆ ADRES URL.

WAŻNE!: W kwestii wyboru jednostki nagrywającej video powinniśmy uwzględnić umieszczony w środku podtyp obiektywu oraz wielkość światłoczułej matrycy, czy choćby jej obudowę, np. konstrukcję żaroodporną. Ceny kamer rozpoczynają się w granicach od 100 i potrafią kosztować nawet ponad 2000 zł za sztukę.

CO JESZCZE WPŁYWA NA CENĘ KAMER ORAZ NA CAŁKOWITY KOSZT MONTAŻU DOMOWEGO MONITORINGU?

Oczywiście, że tak. Ceny jednostek rejestrujących materiał video są tak naprawdę różne. Weźmy pod lupę przykładowo kamerę AHD/ HD-CVI na stałe (głowa kamery jest statyczna) nakierowaną w jedną stronę. Koszt ich zakupu rozpoczyna się od 100 do 600 zł. Pozostałe egzemplarze dysponujące kątem obrotu o 180 st. lub 360 st. kosztują już od 900 do 1500 zł. Niektóre z nich mogą być nieco droższe od pozostałych ze względu na niekonwencyjną budowę czy gabaryty fizyczne. Na polskim rynku oferowane są również kamery ognioodporne, mrozoodporne oraz modele cechujące się wyższą wytrzymałością na pojawiające się elektroenergetycznej zakłócenia elektromagnetyczne. Mogą one kosztować nieco więcej w porównaniu do standardowych egzemplarzy kamer nieposiadających wspomnianych ulepszeń technicznych.

Montaż kamer a oprogramowanie sterujące, jak jedno ma się do drugiego?

Na końcową cenę montażu całego systemu monitorującego domową posesję może mieć wpływ oprogramowanie, które współpracuje wyłącznie z wybranymi modelami kamer. Dla przykładu software o nazwie NetStation (lub proszę podać inną nazwę produktu) do obsługi i zarządzania współpracuje tylko z sieciowymi kamerami IP (maksymalna ilość do 32) oraz serwerem kosztuje: 516. 60 zł w ramach zakupu licencji jednostanowiskowej. Istnieją darmowe alternatywy dla wymienionej wyżej wersji software, jednak w większości sytuacji ich opcje są mocno zubożone (ograniczone). Nie mają wszystkich funkcjonalności, jakie posiadają płatne odpowiedniki oprogramowania.